Pátek, 3 února, 2023
- Komerční sdělení -magazin
HomeRady a NávodySagalossos, málo známé antické město v jižním Turecku

Sagalossos, málo známé antické město v jižním Turecku

Ve směru od Antalye přibližně 100 kilometrů na cestě směrem na Ispartu se nachází antické město Sagalossos. Ukryté ve vysokých horách téměř nepřístupné bez auta nebo autobusu je navštěvováno jen minimálně ai proto může jít o výjimečnou zastávku během poznávání tureckých archeologických nalezišť. Z helénské doby je v celé Anatolii nespočet archeologických lokalit, měst či ruin. Sagalossos je ovšem nepochybně místo s nejzachovalejšími památkami na širokém okolí.

Sagalossos Copyright

Z historie
Město stojí v nadmořské výšce 1400 až 1600 metrů na různých úrovních a využívá terénu, který v minulosti museli na některých místech nepochybně svépomocně vyrovnávat. V 6. století toto místo zničilo zemětřesení, ale po pokusech ho obnovit se zde objevil jiný problém. Vznikal nedostatek vody, který by dokázal nasytit potřeby celého města. První osídlení se zde objevilo již před rokem kolem 8000 p.n.l. Sagalossos bylo jedno z nejbohatších míst v době, kdy Alexandr Veliký vedl výbojné výpravy do Persie. Od roku 1990 se zde realizovali archeologové z Belgie, obnovili několik staveb, pospojovali některé artefakty, zachránili několik archeologických nálezů, které později putovali do muzeí. Na místě se jim podařilo obnovit také přívod vody do původních fontán. Za posledních pár let se však více archeologický průzkum a obnova výrazněji nepohnula. U hlavního vstupu se staví multifunkční objekt pro účely výstavnictví, obchody a toalety. Celou budovu přitom vůbec nevidět, protože je ve svahu.

Sagalossos antic city

Objevování
Město je na rozsáhlém kousku země ve svahu, na některých místech na rovině, zřejmě vybudované lidskou činností. Přes město vede hlavní stezka s bočními chodníčky. Amfiteátr se nachází více v kopci az části je zachován, ze severní části je zhroucený. Cestou k amfiteátru se nachází také kamenná budova s ​​vodní vanou a průtokem, v minulosti sloužila jako zásobárna vody pro nabírání do nádob. Dodnes jsou rozpoznatelné lázně nacházející se níže a celé ulice, tržiště a drobné stavby.

Součástí místa jsou i hrobky, které jsou vytesány přímo do skály podobně jako v Lýkii au Dermu, což jsou místa u pobřeží mnohem jižnější a západnější. Ve skalách také lze nalézt několik nápisů.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články