Pátek, 3 února, 2023
- Komerční sdělení -magazin
HomeZdravíZadýcháváte se? Kašlete? Ne, nemusí to být covid

Zadýcháváte se? Kašlete? Ne, nemusí to být covid

Chronická obstrukční plicní nemoc je druhé nejrozšířenější neinfekční onemocnění obyvatelstva rozvinutého světa. Je to závažné respirační onemocnění, které je celosvětově čtvrtou nejčastější příčinou úmrtí.

CHOPN může také přispět ke komplikaci vysokého krevního tlaku a může zvýšit riziko srdečně-cévních chorob.

V dobách pandemie COVID-19 je situace ještě vážnější, jelikož koronavirus postihuje zejména dýchací systém. Může způsobit těžký zápal plic, který často končí u pacientů s CHOPN fatální. Problémem je i to, že pacienti ze strachu z COVID-19 nenavštěvují své specialisty a noví pacienti jako by ani nebyli. Jsou, jen se skrývají za COVID-19 a příznaky.

Faktorem vzniku a vývoje CHOPN jsou zánětlivé změny vyvolané dlouhodobým vdechováním inhalačních škodlivin. Příčinou onemocnění je v 80 % případů kouření i pasivní, mezi další možné vyvolávající faktory patří vdechovaný prach a jiné nečistoty z okolního prostředí.

Máte tyto příznaky? V případě, že kouříte, nebo jste v minulosti kouřili, pracujete v prašném prostředí, rychle se zadýcháváte, kašlete několikrát denně, vykašláváte hleny a například při rychlejší chůzi vám brání při mluvení pocit nedostatečného dechu, jste potenciální adept na onemocnění CHOPN. Nepodceňujte tyto příznaky a myslete na to, že jejich včasná diagnostika vám může prodloužit kvalitní život.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články