Pátek, 3 února, 2023
- Komerční sdělení -magazin
HomeCestováníČím je zázračný Palác Zázraků ve Stone Townu na Zanzibaru?

Čím je zázračný Palác Zázraků ve Stone Townu na Zanzibaru?

Palác zázraků na ZanzibaruPalác zázraků v hlavním městě Zanzibaru svým neobyčejným názvem láká pozornost, protože ne běžně něco dostává přívlastek „zázračný“. Stavba z pohledu současného člověka nevyniká žádným extrémem, přestože 400 letá brána z původního chrámu, který na jeho místě kdysi stál, je ve skutku výjimečná stejně tak jako bohaté sbírky muzea. Svůj přívlastek stavba získala krátce po dostavění pro několik vlastností, které byly tehdy v Africe nevídané.

Zázraky tehdejší doby
Palác dal postavit druhý zanzibarský sultán Barghash bin Said v roce 1883 a dodnes je nejvyšší budovou Zanzibaru. Jeho majitel od začátku plánoval palác považovat i za symbol moderní doby. Právě zde tkví důvod, proč byl považován za zázračný. Byl totiž celý elektrifikován, dokonce měl svůj výtah, napojený vodovod a elektrické zásuvky. Na tehdejší dobu šlo o opravdu výjimečné skutečnosti, které dnes vyznívají velmi banálně. Při stavbě použili ocelové platbě, beton, dřevo, ale i tradiční stavební materiál ve Stone Townu, jelikož z toho vyplynulo i jméno celého města. Korálový kámen zkrátka nesměl chybět. Budova má centrální nádvoří a umožňovala průchodnost mezi ostatními paláci zejména pro ženy, aniž by je kdokoli viděl. Dodnes disponuje krásnými mramorovými dlažbami, dřevěnými portály nad dveřmi s vyřezávanými motivy. Sultán si dal v paláci dokonce vybudovat dveře dostatečně velké na to, aby mohl přecházet přes ně na slonovi.

Zajímavá léta
V roce 1896 v krátké válce přišel palác o svůj maják. V roce 1911 se z budovy stalo sídlo státních úřadů a sekretariát britské nadvlády. Po Zanzibarské revoluci 1964 se palác změnil částečně na školu a muzeum. Dnes slouží jen jako muzeum, v době let 2014 a 2015 je zavřený z důvodů rekonstrukce, po pravdě však jen z důvodů plánování rekonstrukce. Zanzibarská revoluce například přinutila z ostrova odejít i rodinu slavného zpěváka Farrokha Bulsaru. Jejich novým domovem se stala Anglie, ale slavnější se stal pod jménem Freddie Mercury.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články