Úterý, 21 března, 2023
- Komerční sdělení -magazin
HomeZdravíLéčba osteoporózy? Zejména prevence zlomeniny

Léčba osteoporózy? Zejména prevence zlomeniny

Pokud již byla pacientovi diagnostikována osteoporóza, je třeba dodržovat doporučení lékaře, chodit pravidelně na kontroly a dodržovat léčbu. Jen nepřerušovaná a systematická léčba může být prevencí zlomeniny.

Jen nepřerušovaná a systematická léčba může být prevencí zlomeniny.

Léčba je dlouhodobá, často celoživotní. Jedná se však o velmi komfortní léčbu. „Léčba nemusí znamenat užívání léků každý den. Jedná se většinou o období. V jednom období pacient léky užívá, poté přestane a po čase se anamnéza přehodnocuje. Osteoporóza je nepoměr mezi kostním odbouráváním a kostní formací, tedy kost se odbourává a postupně řídne. Léčba a její možnosti z toho vycházejí. Známe léky, které jsou tzv. antirezorpční, tedy zastavují odbourávání kostní hmoty. Druhý druh léků představují tzv. osteoformační a tyto pomáhají znovu vybudovat kostní hmotu. Léčba osteoporózy může být perorální, injekční a také infuzní. Výběr závisí na celkovém zdraví pacienta a poradě s lékařem,“ říká doktorka Soňa Tomková.

Pokud již byla pacientovi diagnostikována osteoporóza, je třeba dodržovat doporučení lékaře, chodit pravidelně na kontroly a dodržovat léčbu. Jen nepřerušovaná a systematická léčba může být prevencí zlomeniny. Pokud již dojde k chirurgickému zásahu do zlomeniny, je důležitá sekundární prevence, která musí následovat po každé zlomenině z osteoporózy spolu s medikamentózní léčbou, aby se zabránilo další zlomenině.

Léčbou lze zastavit odbourávání kostní hmoty, tedy udržet kostní hmotu takovou, jakou ji v daném stadiu pacient má, a léčba dokáže i znovu vybudovat kostní hmotu. Je tedy velmi důležitá včasná a dlouhodobá léčba. Pokud je příčinou osteoporózy u pacientky například postmenopauza, léčba musí být dlouhodobá.

„Se včasnou a dodržovanou léčbou mohou ženy žít plnohodnotný život. Věnovat se svým koníčkům, vnoučatům i cestování,“ říká praktická psycholožka Iva Medvecká. Na druhé straně, pokud se žena neléčí, důsledky mohou být fatální. A přitom se jedná o velmi komfortní léčbu.

„Z mého pohledu je největší pastí tohoto onemocnění zlehčování. Částečně to vychází také z toho, že nemá příznaky, nebolí. Kromě toho mnoho žen zvládá různé drobné zdravotní problémy nebo i vážnější onemocnění a často vedle nich ještě pečuje o své rodiny či rodiče. Zlehčování tohoto onemocnění však vede k osteoporotické zlomenině a ta může přijít zcela nečekaně – například při zvedání těžšího předmětu nebo obyčejném sehnutí se. A léčba zlomeniny je již mnohem závažnější,“ dodala psycholožka. Má také tipy, jak si udržet režim léčby:

Zahrňte do své léčby někoho blízkého – manžela, dceru nebo kamarádku, kteří vám připomenou, kdy je třeba jít k lékaři.
Udělejte si z návštěvy u lékaře rituál a spojte jej s drobnou odměnou za zvládnutí. Zajděte si na kávu do oblíbené kavárny nebo si pořiďte pro sebe drobný dárek.
Veďte si záznamy, plánujte písemně – co je zapsáno, nemusíte nosit v hlavě.
Stanovte si měřitelné cíle – vysadím zeleninu, vyjdu na kopec, uspořádám oslavu a podobně.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články