Pátek, 3 února, 2023
- Komerční sdělení -magazin
HomeZdravíBŘEZEN - evropský měsíc povědomí o kolorektálním karcinomu

BŘEZEN – evropský měsíc povědomí o kolorektálním karcinomu

Pravděpodobně každý z nás zná někoho, komu byla diagnostikována rakovina tlustého střeva a konečníku. Tyto dva druhy rakoviny jsou druhou nejčastější onkologickou diagnózou v Evropě u žen a třetí u mužů.

Na Slovensku ho každý rok diagnostikují přibližně 4800 lidem1 a tvoří více než 12 procent všech úmrtí na onkologická onemocnění v Evropě.2 Tomu by se však dalo zabránit prevencí a brzkou diagnostikou. Včasná stadia tohoto onemocnění lze až v 90 procentech úspěšně řešit odstraněním nádoru bez potřeby jakékoli další léčby.

Prevencí můžeme předejít rakovině tlustého střeva

Dobrou zprávou je, že vzniku rakoviny tlustého střeva a konečníku se lze v mnoha případech vyvarovat a je velmi dobře léčitelná, pokud se diagnostikuje v raném stádiu. Rakovině tlustého střeva a konečníku lze předejít dodržováním zdravého životního stylu. Důležité je nekouřit, vyhýbat se alkoholu, udržovat si zdravou hmotnost, vyhýbat se konzumaci červeného a průmyslově zpracovaného masa, jíst dostatek ovoce a zeleniny, pravidelně se věnovat pohybu a účastnit se preventivních vyšetření. Pravidelný screening rakoviny tlustého střeva a konečníku je důležitý, protože mnoho lidí s tímto onemocněním nemusí mít žádné příznaky několik let.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články