Úterý, 21 března, 2023
- Komerční sdělení -magazin
HomeRady a NávodyJak se do registru propíše mé odstoupení od smlouvy o půjčce?

Jak se do registru propíše mé odstoupení od smlouvy o půjčce?

Půjčení si peněz je vždy náročné. První největší část našich starostí odpadá ve chvíli, kdy si najdeme výhodnou nabídku od spolehlivého poskytovatele a rozhodneme se s ním uzavřít smlouvu. Co když ale budete potřebovat od smlouvy odstoupit?

Záleží na procesu pořízení půjčky?

Život se může zásadně změnit i během velice krátké chvíle. Ať už zmizel důvod půjčit si, nebo jste našli lepší nabídku, od smlouvy můžete odstoupit. Co všechno byste měli vědět v momentě, kdy se tak rozhodnete učinit?

Finanční trh v dnešní době nabízí mnoho různých možností, jak si sjednat půjčku. Ať už jde o půjčku sjednanou online, nebo jste si zašli přímo na pobočku vaší bankovní či nebankovní společnosti, od smlouvy můžete odstoupit v jakémkoliv případě.

Za jakých podmínek lze smlouvu zrušit?

Zvláštní pravidla platí pro půjčky na bydlení, jako jsou hypotéky. Pokud se ale jedná o nějaký typ krátkodobé půjčky, jako je například rychlá půjčka, jsou pravidla poměrně jednoduchá. Od vaší smlouvy můžete odstoupit do 14 dnů, a to bez udání důvodu a placení jakýchkoliv sankcí.

V momentě, kdy se rozhodnete tak učinit, musíte podat oznámení vašemu poskytovateli. Následně mu musíte vrátit získanou jistinu – tedy zapůjčené peníze – a úrok ve výši, na který by měl poskytovatel nárok za dobu, po kterou jste měli jeho peníze půjčené. Mějte na paměti, že veškeré peníze musíte poskytovateli vrátit nejpozději do 30 dní od oznámení o odstoupení od smlouvy.

Může poskytovatel žádost zamítnout?

Žádný poskytovatel nemá právo vaše oznámení o dostoupení od smlouvy odmítnou. Své rozhodnutí musíte tedy podat v písemné formě, podejte ho však jako oznámení, nikoliv jako žádost. Někteří nepoctiví poskytovatelé by se případně mohli snažit získat pár korun navíc na úrocích, které by vám mohli naskakovat při čekání na jejich odpověď.

Je tedy také dobré zaslat jistinu, úrok a případně nějaké peníze navíc již spolu s oznámením. Případný přeplatek vám poskytovatel musí vrátit a vy se tak také vyhnete zbytečnému prodlužování.

Může mít tento krok negativní následky?

Odstoupení od smlouvy není nijak nezákonné a nemusíte mít ani strach z negativních zápisů v registrech. Spíš naopak – splacení půjčky předčasně se v registrech vždy připisuje jako pozitivní záznam. Nicméně při odstoupení od smlouvy nejste ani dlužníkem, tudíž by žádný záznam v registru z tohoto kroku neměl vůbec existovat.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články