Úterý, 21 března, 2023
- Komerční sdělení -magazin
HomeCestováníVajíčka jako symbol Velikonoc i v takových zemích jako Bali

Vajíčka jako symbol Velikonoc i v takových zemích jako Bali

Vajíčka jsou symbolem jara a hlavní Velikonoc díky Keltům, Germánům a Slovanům. Tyto zvyky nám v dávné minulosti vládly a nemají nic společného s křesťanstvím. Jen křesťanství se je snažilo potlačit a proto nasadili své svátky na původní, jak jim říkali šiřitelé víry, pohanské. Kolonizátoři z Británie, Portugalska a Španělska některé prvky roznesly po celém světě a teprve působení marketingu, literatury a míchání lidí po celém světě, rozšířily se i jejich zvyky. I tak se vajíčka, jako symboly jara a Velikonoc dostala do USA, kde vajíčka děti hledají v pracích a zahradách dříve poschovávané rodiči, nebo v jiných zemích jsou jen k dekoraci.

I Bali
V nákupním centru LIPPO byste nyní narazili na zajímavou výstavu. Každá země má svou zvláštnost. Na Bali můžete najít malovaná vajíčka s opravdu originální podobou. Je to již druhé místo, kde by se Vám v lokalitě Kuta podařilo najít takto pomalovaná vajíčka. Pevné a instalované na piedestalu. Zachycují motivy národních legend, pohádek a různých příběhů. Velikonoční vejce tak mají i svoji indonéskou podobu.

Nejen na Bali
Bali je hinduistický ostrov, ačkoli Indonésie je převážně muslimská. Přestože velikonoční vejce ani nejsou symbolem křesťanských tradic, najdete na ostrově několik prvků, které používají vajíčka jako symboliku. Na ostrově však žije výrazná křesťanská populace a také v Kutě na jihu můžete najít křesťanský kostel postavený hned vedle mešity. O žádné nenávisti zde nemůže být ani řeč. Na letištích jsou instalace, v obchodních centrech jsou dekorace, kuřátka či zajíci. Dekorace bohaté na barvy, téměř jako u nás. Chybí už jen pomlázka, také symbol znovuzrození. Pomlázka upletená z mladých výhonků měl ženám přinést plodnost. Takové něco se však už do Indonésie nedostalo. I v Číně přitom naleznete instalace a připomínky tohoto dne. Je tak těžké říci, co se vlastně slaví. Už fakt, že pro nás neznámý Den Sv. Patrika se ve své typické zelené barvě šíří u nás jen proto, že ho tlačí bary a marketing některých podnikatelů, mluví za vše. Kde jsou peníze a zájem lidí, tam je důvod použít vajíčka a „EASTER EGG“ či „EASTER DAY“.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články