Pátek, 3 února, 2023
- Komerční sdělení -magazin
HomeZajímavostiRuská Novaja gazeta končí, dokud neskončí 'speciální operace' na Ukrajině

Ruská Novaja gazeta končí, dokud neskončí ‚speciální operace‘ na Ukrajině

Ruský deník Novaja gazeta, jehož šéfredaktor Dmitrij Muratov byl oceněn Nobelovou cenou za mír, oznámil, že po další úřední výstraze přerušuje svou práci, a to až do ukončení „speciální operace“ na Ukrajině.

Ruský nezávislý deník Novaja Gazeta uvádí na webu, že pozastavuje svou práci, dokud neskončí ‚speciální operace na Ukrajině‘ jako úřady volají válku na Ukrajině.
Takto Rusko oficiálně označuje válku, kterou rozpoutalo proti Ukrajině 24. února. Muratov se v neděli osobně neúčastnil rozhovoru, který poskytl ruským novinářům ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, zaslal však otázky, které zazněly v záznamu interview.

„Dostali jsme ještě jedno varování od Roskomnadzoru. Pozastavujeme vydávání novin na internetu, na sociálních sítích a na papíře – do ukončení ‚speciální operace na území Ukrajiny‘,“ píše redakce na svém webu.

Mluvčí uvedla, že redakce ani neví, kvůli čemuž ji cenzurní úřad varoval. „Nevíme. Dokonce jsme do rukou nedostali ani první varování. Proto nevíme, co se tam mluví. Odeslali zprávu o výstraze do médií, ale nám nic neposlali, do rukou jsme nic nedostali,“ řekla Naděžda Prusenkovová podle BBC.

V předvečer ruského útoku na Ukrajinu komentátorka deníku varovala, že první obětí války se stanou pozůstatky svobody v Rusku.

Novaja Gazeta, kterou v roce 1993 Muratov spoluzakládal, je jedním z posledních nezávislých médií v Rusku. Noviny jsou známé hlavně pro své vyšetřování korupce nebo porušování lidských práv v Čečensku. Pro deník pracovala i uznávaná novinářka Anna Politkovská, která byla v Moskvě zavražděna v roce 2006, právě v den narozenin ruského prezidenta Vladimira Putina.

Na začátku března ruští zákonodárci schválili zavedení trestní odpovědnosti za publikaci toho, co státní moc v Rusku označí za dezinformace a lživé zprávy o ruské armádě, za diskreditaci ozbrojených sil a za výzvy k sankcím, a to s možným odnětím svobody až na 15 let.

Novaja gazeta pak ze svých stránek a sociálních sítí odstraňuje příspěvky na tato témata. „Není pochyb o tom, že tato hrozba bude realizována. Nemáme právo riskovat svobodu našich pracovníků,“ uvedl deník s tím, že nadále bude informovat o důsledcích, kterým Rusko čelí: rozvíjející se hospodářské krizi, klesající životní úrovni, problémech s přístupem k zahraničním lékům a technologiím, pronásledování disidentů či protiválečných projevech.

Muratov minulý týden uvedl, že se chystá vydražit svou medaili Nobelovy ceny za mír, kterou získal v loňském roce, a výtěžek věnovat ukrajinským uprchlíkům. Rusko kromě poskytnutí pomoci uprchlíkům musí podle novinářů bez dalších průtahů přerušit boje, zajistit fungování humanitárních koridorů, výměnu zajatců a převoz těl padlých.

Muratov již dříve větší část finanční odměny, kterou obdržel společně s oceněním, rozdal různým charitám. Stanice Rádio Svoboda v prosinci informovala, že Muratov se zřekl ve prospěch dobročinných nadací 30 milionů rublů z celkové částky asi 40,2 milionu rublů.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články